تبلیغات
دکتر حق شناس - بمناسبت بزرگداشت سید محمد مهدی جعفری

طراحی


پنجشنبه 6 آبان 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

بمناسبت بزرگداشت سید محمد مهدی جعفری

کلمات کلیدی : سید محمد مهدی جعفری , دائره المعارف اسلامی , دشتستان , ایت الله طالقانی , نهضت ازادی ,امروز ٦ ابان ماه بزرگداشت دکتر  سیدمحمدمهدی جعفری در  مركزدایره المعارف بزرگ اسلامى برگزارشد. 


ایشان در سال ۱۳۱۸ در روستای دهقاید شهرستان  دشتستان (استان بوشهر) در خانواده‌ای روحانی چشم به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی را تا دیپلم متوسطه ادبی در برازجان(مرکز شهرستان دشتستان) گذراند. در سال ۱۳۳۷ وارد دانشکده ادبیات دانشگاه  شیراز شد و در سال ۱۳۴۰ به اخذ لیسانس زبان و ادبیات فارسی توفیق یافت. سپس برای ادامه تحصیل به تهران عزیمت کرد و به دانشسرای عالی وارد شد و ضمن تحصیل، به فعالیت‌های سیاسی  مذهبی در  نهضت آزادی و انجمن اسلامی دانشجویان روی آورد تا این که در سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ همراه با سران(  بازرگان و  سحابى ) و اعضای نهضت آزادی ایران در دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر نظامی، محاکمه و به چهار سال زندان محکوم شد.

دکتر جعفری در کنار آیت الله  طالقانی؛ 
در زندان از فرصت پیش آمده استفاده کرد و ضمن آموختن برخی از درسهای ممکن، به نوشتن تقریرات درس تفسیر آیت الله طالقانی همت گماشت و سه جلد از تفسیر «پرتوی از قرآن » طالقانی بدین وسیله تنظیم و تدوین شد.
همزمان کتابهای «روش تربیتی اسلام» از  محمدقطب و از شیخ محمد ابوزهره و چند جلد کتاب دیگر را از عربی به فارسی ترجمه کرد که کتاب نخست در سال ۱۳۴۵ در حالی که در زندان بود به چاپ رسید و کتاب دوم پس از آزادی از زندان در سال ۱۳۴۷ منتشر شد اما چاپ سایر کتابها به سبب آن که از سوی دیگر پژوهشگران نیز ترجمه و انتشار یافته بود، پیگیری نشد. دکتر جعفری پس از آزادی از زندان در سال ۱۳۴۶، مجدداً به کار ترجمه و فعالیت‌های سیاسی مخفی پرداخت؛ ایشان اولین نماینده مردم دشستستان در مجلس شوراى اسلامى بود و در ٢٠ سال گذشته به اشتغالات علمى، تدریس و تحقیق در دانشگاه هاى  تهران و شیراز مشغول هستند.

لینک خبر