تبلیغات
دکتر حق شناس - حجت‌الاسلام دشتیانه، مردی از جنس مردم

طراحی


شنبه 8 آبان 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

حجت‌الاسلام دشتیانه، مردی از جنس مردم

کلمات کلیدی : دشستان , مهدوی کنی , گروه فرقان , نازی آباد ,


دیشب هنگام مرور پیامک‌هایم، پیامک دوست گرامیم ناصر برازجانى را دیدم. کمى نگران شدم ایشان و اقاى محمد خیراندیش دو دهه‌اى هست که اخبار همشهری‌ها و بوشهری‌هاى مقیم تهران را مدیریت می‌کردند، خبر پیامکى حکایت از درگذشت آیت‌الله شیخ محمدباقر دشتیانه امام جماعت مسج الرسول نازى اباد تهران در سن هشتاد و هفت سالگى داشت.
محمدجواد حق‌شناس:
ازشمار دو چشم یک تن کم
وز شمار خرد هزاران بیش
دیشب هنگام مرور پیامک‌هایم، پیامک دوست گرامیم ناصر برازجانى را دیدم. کمى نگران شدم ایشان و اقاى محمد خیراندیش دو دهه‌اى هست که اخبار همشهری‌ها و بوشهری‌هاى مقیم تهران را مدیریت می‌کردند، خبر پیامکى حکایت از درگذشت آیت‌الله شیخ محمدباقر دشتیانه  امام جماعت مسج الرسول نازى اباد تهران  در سن هشتاد و هفت سالگى داشت.
ایشان از اهالى برازجان مرکز دشستستان و یکى از قدیمى‌ترین پیش‌نمازهاى خوشنام جنوب تهران بود.
شناخت من از این روحانى مردمدار، خوش برخورد و صمیمى به اواخر دهه ۴٠ برمی‌گردد، هنگامی که به همراه خانواده‌ام  درسال ۴٨  به تهران مهاجرت کردیم و حضرت پدر ،آیت‌الله‌ حق‌شناس امام جماعت مسجد قائم‌ آل محمد واقع  در خیابان خیام جنوبى و خانى آباد بود و به دلیل سوابق همشهرى‌گرى و هم لباسى مراودات خانوادگى هم برقرار بود. همچنین در سفر حج تمتع که با همان روحیه گرم و لبى همیشه خندان روحانى کاروانى بودندکه توفیق تشرف را درسال ٧٠ یافتم. حاج آقا دشتیانه بیش از ۶٠ سال امام جماعت مسجد الرسول نازى آباد بود و در این سال‌هاى پر فراز و نشیب همیشه با مردم بود اخلاق و رفتارش در مقایسه با قبل و بعد از انقلاب تغییرى نکرد.
هنگامی‌که در اوایل انقلاب در تهران با محوریت و مسوولیت آیت‌الله مهدوى کنى کمیته‌هاى چهارده گانه شکل گرفت مسوولیت یکى از این کمیته‌هاى مردمى به ایشان محول شد که این مساله با روحیاتش سنخستى نداشت پس از مدتى آن را واگذار کرد.
روزهاى اول انقلاب بود که گروه تروریستى فرقان فعالیتش را با چند ترور آغاز و علنى کرد بعد از ترور شهید سپهبد قرنى و ترور ناموفق آیت‌الله هاشمى رفسنجانى، مرحوم دشتیانه و آیت‌الله سیدرضى شیرازى از نخستین افراد هدف بودند که خوشبختانه ترور ایشان ناکام ماند و زخمى شده و نجات یافتند.
مسجدالرسول که سنگ بناى آن توسط آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی و با همت مرحوم دشتیانه در اوایل دهه ٣٠ پایه‌گذارى  شد. در ۶٠ سال گذشته یکى از پایگاه‌هاى فعال مذهبى براى جوانان در جنوب تهران به‌شمار می‌رفت و آقا شیخ محمدباقر دشتیانه نیز مورد وثوق عموم  اهالى و مردم عادى کوچه وبازار بود. این مسجد در طول دوران دفاع مقدس هم فعال بود و از طریق بسیج آن صدها رزمنده راهی جبهه‌های دفاع از کشور شوند و از این رهگذر ده‌ها شهید در دفاع از میهن و انقلاب اسلامى تربیت و تقدیم کند.
روز گذشته در تشییع باشکوهى که از پیکر ایشان از منزل تا مسجد در محله نازى آباد انجام شد غیر از کسبه و اهالى محل برخى چهره‌هاى نام آشنا را هم می‌شد در میان خیل جمعیت دید که به نظر نمی‌رسید هیچ وجه مشترکى داشته باشند جز ارادت به جناب شیخ. شاید ازمنظره‌هاى عبرت‌آموز مراسم تشییع، حضور همزمان استاد محمدمهدى جعفرى و حاج منصور ارضی  در کنار مشایعین  بود.  به هر روى وى مصداق این جمله بود که فرمود: عاش سعیدا و مات سعیدا.
باسعادت زندگى کرد و با سعادت دنیا را بدرود گفت. روانش شاد و یادش گرامى باد

لینک خبر