تبلیغات
دکتر حق شناس - انتظار مردم و نخبگان از اهالی بهارستان

طراحی


سه شنبه 11 آبان 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

انتظار مردم و نخبگان از اهالی بهارستان

کلمات کلیدی : بهارستان , حسن روحانی , دانش آشتیانی , اصولگرایان , کابینه , وزارتخانه ,


در سال ۹۲ در شرایطی حسن روحانی مورد حمایت و اجماع قاطع عقلای سیاسی کشور قرار گرفت که کشور به هیچ وجه در شرایط مناسبی نبود و ارزیابی کارشناسان و تحلیلگران از ویرانی‌ها و تهدیدهای به جا مانده از دولت پیشین بسیار نگران کننده بود.
کشور نه فقط به لحاظ ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی دچار تزلزل شده بود بلکه به لحاظ اقتصادی و حتی امنیتی در لبه پرتگاه بود. در عین حال فضای سیاسی کشور در پی حوادث سال ۸۸ که همچون زخمی عمیق و تازه به پیکره نظام نشسته بود، شرایط سیاسی خاصی را ایجاب کرده بود. فرصت عجیبی در اختیار یک طیف خاص قرار گرفته بود تا با در اختیار داشتن اکثریت کرسی‌های مجلس و نیز شمشیر اتهام هر آن کس را که می‌توانست در جایگاه یک وزیر نقشی کارآمد و مؤثر در دولت روحانی ایفا کند، از دور خارج نموده و دستان دولت منتخب اکثریت مردم را در پوست گردو بگذارد.
طبعاً افراطیون منتظر بروز شکاف و تفرقه در بین حامیان دولت و سردرگمی و ناکارآمدی دولت در چینش اعضای کابینه بودند و در تلاشی که مدت‌ها قبل برای تخریب فضای کار دولت آینده به کار بسته و میراثی از بدهی‌ها و خزانه و انبارهای خالی و وعده‌های محقق نشده اما به گردن دولت مانده تا مشکلات سیاسی و اقتصادی داخلی و بین‌المللی به میراث گذاشته و همچنین در شرایط سیاسی و نظامی حاد و حساس منطقه، هر آن منتظر اعلام شکست و ناکامی دولت و در نهایت گسستن رشته امور بودند، اما به حمد الهی و به همت دولت تدبیر و امید و حمایت ملت حسن روحانى با وجود همه محدودیت‌ها، توانست کابینه‌ای قابل قبول را سامان دهد و با موفقیت در پیشبرد برجام و کنترل تورم سامان قابل قبولی به امور بدهد.
در سال ۹۴ برگزاری انتخابات مجلس فرصت مناسب را مجدداً در اختیار عقلای سیاسی کشور قرار داد و در شرایطی که با رد صلاحیت های بحث برانگیز فضای رقابت نا برابر بود، اما عقلانیت و تدبیر اصلاح‌طلبان و نیروهای حامی دولت و نیز اصولگرایان معتدل منجر به خلق حماسه‌ای دیگر شد. شکست افراطیون غیر قابل انکار بود اما در نهایت از تندروها خالی شد و مجلسی حامی و پشتیبان دولت تجلی یافت.
با تشکیل مجلس جدید، نگرانی‌ها از مخالفت و مانع‌تراشی‌های مجلس در قبال برجام و برنامه‌های اقصادی دولت مرتفع شد. در فضای جدید و در شرایط کمرنگ شدن تهدیدها و فشارهای تندروها مجلس جدید به تبعیت از پیام انتخابات ۹۴ انتظاراتی در جهت ترمیم کابینه داشت.
تبعاً دولت در آغاز کار خود و در چینش اعضای کابینه محدودیت‌های جدی داشت اما اکنون شرایط برای استفاده از نیروهای توانمندتر مهیا شده بود. مشکل آنجا بود که رقیب بی‌کار ننشسته بود و از مجاری و تریبون‌های جدیدی با توسل به هر تشبثی، سعی در اعمال فشار و تهدید به دولت بود.
برگزاری چند کنسرت می‌رفت تا مستمسکی برای حملات و فشارهای بی منطق به دولت شود که على جنتی با تدبیر و فداکاری خاصی مانع از آن شد. مشکلاتی در حوزه آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان بروز کرد و در نهایت به مرحله‌ای رسید که دولت کمتر از یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری تغییر سه وزیر را در دستور کار خود قرار دهد.
این تغییر از یک سو پاسخی است به بخشی از انتظارات مجلس و مردم و از سوی دیگر ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و فرصتی مناسب برای دولت در جهت توجه بیشتر به مشکلات داخلی و بهبود سطح مدیریت در این سه وزارتخانه است. نکته جالب اینجاست که رأی اعتماد به این سه وزیر پیشنهادی به نظر زمانی مناسب برای چشیدن طعم موفقیت‌ها و عقلانیت حامیان دولت و ملت است.
حال که دولت با شهامتی قابل احترام در مدت زمان محدود باقی مانده به انتخابات حاضر به ایجاد این تغییرات در کابینه شده است، فرصت مناسبی است تا اهالى بهارستان با حداکثر اجماع و با بالاترین رأی اعتماد ممکن وزرای پیشنهادی را تأیید و راهی پاستور کنند. این اقدام در بدو امر قدردانی و تشویق و دلگرمی برای دولت در تداوم تغییرات مورد انتظار پیش و پس از انتخابات آتی و نشانه‌ای از حمایت قاطع مجلس از روحانی در انتخابات پیش رو و در نهایت سرمایه و پشتوانه وزرای پیشنهادی در مدیریت مؤثر در وزارتخانه‌های مربوطه خواهد بود.
وزرای پیشنهادی دارای سوابق و تجربیات ارزشمندی در عرصه‌های مدیریتی مختلف و بویژه در وزارتخانه معرفی شده هستند و هر سه با برنامه‌های مشخص و درخور توجهی وارد میدان شده‌اند.
آقای دانش آشتیانی گزینه‌ای بسیار مناسب با توان مدیریتی و بینش علمی و تجارب موفق در عرصه آموزش و پرورش، آقای صالحی امیری دارای دانش و تجارب عملی و مدیریتی در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد و آقای مسعود سلطانی‌فر با کوله‌باری بسیار ارزشمند از تجارب مدیریتی موفق در ستاد و صف و سطوح عالی دولت در حوزه‌های مختلف و بویژه تجارب و سوابق مدیریتی در حوزه وزارت ورزش و جوانان و از طرف دیگر مقبولیت و مطلوبیت بالا نزد اهالی ورزش کشور ان‌شاءالله با رأی اعتماد قاطع نمایندگان ملت راهی دولت و وزارتخانه‌های مربوطه خواهند شد.

لینک خبر