تبلیغات
دکتر حق شناس - رابطه با امریکا،آری یا خیر؟(موضوع مناظره با اقای سلیمی نمین در 12ابان95)

طراحی


شنبه 15 آبان 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

رابطه با امریکا،آری یا خیر؟(موضوع مناظره با اقای سلیمی نمین در 12ابان95)

کلمات کلیدی : امریکا , ایران , برجام , منافع ملی , روابط بین الملل ,محورهای بحث رابطه با امریکا، آری یا خیر؟

1-اشاره به گذشته روابط ایران و آمریکا

-شیوه نگرش ایالات متحده به ایران همواره نگاه از بالا به پایین و هژمونیک و مداخله جویانه و حاکی از نوعی استکبار بوده است .

-نگاه ایران به ایالات متحده در دوران رژیم گذشته حاکی از پذیرش نقش هژمونیک و مداخله جویانه آمریکا بوده است اما با پیروزی انقلاب این نگاه جای خود را به استکبار ستیزی و ایستادگی در قبال برتری جویی آمریکا داد .

-در این میان همواره بوده و هستند کشورهایی که هیچ تمایلی به بهبود روابط ایران و آمریکا نداشته و مستقیم و غیر مستقیم در تلاش بوده و هستند تا این روابط سر نگیرد .روس و انگلیس و حتی فرانسه و چین و بویژه رژیم صهیونیستی و دست آخر اکثر کشورهای عرب منطقه از این جمله اند.

-  افراد و گروههایی هم در داخل هر یک از این دو کشور وجود دارند که از سر گیری روابط دو کشور را به ضرر منافع سیاسی و اقتصادی خود می بینند .

2-واقعیت ها

-  نه ایران می تواند برای همیشه جایگاه ایالات متحده در نظام سیاست و اقتصاد بین الملل را نادیده بگیرد و نه ایالات متحده می تواند برای همیشه چشم بر جایگاه منطقه ای و منافع ناشی از رابطه با ایران ببندد .

-واقعیت این است که ایران و ایالات متحده بسیار بیشتر از آنچه در ظاهر به نظر می رسد می توانند در عرصه های مختلف منافع بسیار مهم و حتی حیاتی مشترک داشته باشند . و دیر یا زود روابط دو کشور عادی خواهد شد . اما هنوز راهی طولانی در پیش است.

- دیواری بلند از بی اعتمادی بین دو کشور وجود دارد . تجارب تلخ  پیش از انقلاب همچون کودتای 28 مرداد یا موضوع کاپیتولاسیون و پس از انقلاب ،موضع منفی آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی ، حادثه  سفارت آمریکا و گروگانگیری و نقش آمریکا در جنگ ایران و عراق و سپس تداوم تنش های مستقیم و غیر مستقیم  و تلاش مداوم آمریکا برای به زانو در آوردن نظام جمهوری اسلامی و در مقابل ظرفیت های نظام در ایستادگی و مقاومت و بعضا ابتکار عمل هایی که موجب عصبانیت آمریکا شده است به مرور زمان دیواری از بی اعتمادی بین دو کشور کشیده است .

- ایالت متحده همواره در درک درست از تاریخ و فرهنگ و جهت گیری های ملت ایران عاجز بوده و در نوع مواجهه با آن مرتکب اشتباهات بزرگی شده و در تخاصم با ایران  خسارات گزافی به این ملت وارد کرده و از این لحاظ به  ایران بدهکار است .

-نگاه ایران به ایالات متحده نیز اغلب  احساسی و بسیار بدبینانه و هراس آلود بوده است .

3-شرایط لازم

-اولین شرط ایجاد رابطه بین ایران و آمریکا تغییر نگرش آمریکاست . آمریکا باید نظام جمهوری اسلامی را به همانگونه که هست بپذیرد و از هر گونه نگاه هژمونیک و مداخله جویانه به ایران بپرهیزد .

-در مقابل در داخل ایران نیز لازم است تا شیوه نگرش به آمریکا اصلاح شود . ما باید از نگاه احساسی به موضوع رابطه با آمریکا دست بکشیم و  اعتماد به نفس لازم برای آغاز یک رابطه مبتنی بر احترام متقابل را داشته باشیم ، این تصور که  ایجاد رابطه با آمریکا دیر یا زود منجر به تسلط آمریکا بر ما خواهد شد  حکایت از ترس و واهمه ای بیهوده و عدم اعتماد به نفس یک ملت دارد .

-در جهان امروز امنیت بر مبنای توسعه تعریف می شود . حفظ امنیت مرزها کافی نیست . امروز امنیت ما زمانی تامین شده است که کره جنوبی و مالزی در مسابقه توسعه و پیشرفت از ما  پیشی نگیرد .

-در جهان امروز قدرت کشورها فقط از جنبه نظامی ارزیابی نمی شود بلکه این شاخص های اقتصادی است که حرف اول را می زند و خود لازمه حفظ توانمندی های نظامی و نفوذ سیاسی در عرصه بین الملل است .

-نگاه به موضوع رابطه با ایالات متحده می باید بر اساس واقع بینی ، عملگرایی و مبتنی بر منافع ملی و تعریف امنیت ملی بر مبنای توسعه باشد .

-ایران و ایالات متحده دیر یا زود باید بتوانند روابط خود را بر اساس احترام به اصول استقلال و حاکمیت ملی و برابری و احترام متقابل از سر گیرند .

4-برجام

- برجام  ایران را از پرتگاه ورشکستگی اقتصادی و حتی احتمال  افتادن در دام یک جنگ نابرابر نجات داد و همچنین تابوی مذاکره و توافق با آمریکا را شکست .

-برجام پیش از آنکه خواست و اراده دولت باشد تصمیم و اراده رهبری بود .

-مواضع انتقادی رهبری در خصوص برجام همواره در جهت افزایش قدرت چانه زنی تیم دیپلماسی کشور بوده است .

-بسیاری از کسانی که بر طبل تخاصم با آمریکا می کوبند درک درستی از مواضع رهبری ندارند .

-عملکرد تندروها در قبال آمریکا همواره به نفع ایالات متحده و به ضرر کشور و منافع ملی بوده و موضع ایران در قبال آمریکا را تضعیف کرده است.

-هرگاه ایران در مسیر گفتگو و دیپلماسی وارد کارزار و مذاکره با آمریکا شده  است پیروز میدان بوده است . دکترین گفتگوی تمدنها که توسط آقای خاتمی مطرح شد نمونه بارزی است که در آن زمان ایالات متحده را در یک موضع دفاعی در قبال ایران قرار داد و قدرت دیپلماتیک ایران در عرصه بین المللی را  به اوج رساند .

-ایران می تواند با اتکا به پشتوانه مردمی ،  تاریخ و فرهنگ وتمدن غنی ، موقعیت ژئوپولیتیک کم نظیر ، ظرفیت های اقتصادی قابل توجه و بسیاری داشته های دیگر با استقلال و اقتدار تمام با ایالات متحده وارد مذاکره و تعامل شود و آرمانهای نظام را نیز بی کم و کاست حفظ کند.

-کشورها دوست یا دشمن دائمی ندارند بلکه این منافع ملی است که دائمی است .