تبلیغات
دکتر حق شناس - 96 سخت‌تر از 92 است

طراحی


سه شنبه 9 آذر 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

96 سخت‌تر از 92 است

کلمات کلیدی : انتخابات96 , روحانی , حوزه اقتصاد , پسابرجام ,


جلب رای برای آقای روحانی در سال ٩٦ نسبت به انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری سخت‌تر شده است. در سال ٩٢ جامعه تجربه و شناخت مستقیمی نسبت به او نداشت. در چنین مواقعی وقتی رای‌دهندگان پای صندوق‌های رای می‌روند، بر اساس اعتمادی كه به معرفین و حمایت‌كنندگان دارند، به شخص مورد نظر رای می‌دهند و بر اساس شناختی كه از معرف كسب كرده‌اند، راحت‌تر رای می‌دهند.

در سال ٩٢ وقتی آقای روحانی ثبت نام كرد توجه اصلی آحاد جامعه به سمت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به عنوان یك چهره بارز محل اجماع اصلاح‌طلبان، اصولگرایان خردگرا و جریان اعتدالگرا بود. آقای هاشمی خیلی محل اما و اگر نبود و توجه و تمركز جامعه كمتر به سمت نامزدهای دیگری می‌رفت كه در كنار او ثبت‌نام كرده بودند. با اعلام نظر شورای نگهبان و تصمیم غیرقابل باور این نهاد مبنی بر ردصلاحیت او در آن برهه كه بعدا مشخص شد نتیجه حضور و اعلام نظر برخی مسوولان امنیتی آن زمان در آن نهاد بود، ریاست‌جمهوری او منتفی شد. جریان اجتماعی و سیاسی كه آماده شده بود از فضای سال ٨٨ فاصله بگیرد و فضای جدیدی را رقم بزند به دنبال سایر نامزدها سعی كرد نامزد مناسب و اصلح آن زمان را انتخاب كند. در هفته نهایی انتخابات در سال ٩٢ و با كناره‌گیری آقای دكتر عارف از صحنه رقابت‌ها تحولاتی رخ داد. از یك سو حمایت چهره‌هایی مثل آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و رییس دولت اصلاحات و علی اكبر ناطق نوری از آقای روحانی و از سوی دیگر كنار رفتن آقای عارف و حمایت قوی جریان اصلاحات از او و از سویی ظهور قدرتمند آقای روحانی در مناظره‌های انتخاباتی سبب شد كه جامعه بتواند در سه روز پایانی، تصمیم خود را بگیرد؛ لیكن امروز فضا به گونه‌ای دیگر است. جامعه نیازی ندارد كه شناخت خود را از طریق اعتماد به چهره‌های شناخته شده‌ای همچون آقایان هاشمی، ناطق نوری، رییس دولت اصلاحات یا احزاب اصلاح‌طلب بگیرد و بر اساس آن رای دهد. اكثریت جامعه امروز به شناختی مستقیم از رییس‌جمهور و عملكردش در خلال سال‌های ٩٢ تا امروز رسیده است. بنابراین در سال ٩٦ ضریب نفوذ چهره‌هایی كه در سال ٩٢ توانسته بودند تاثیری ژرف در انتخابات به جا بگذارند كاهش پیدا كرده است. اگرچه همچنان بخشی از جامعه سر بزنگاه‌ها نشان داده‌اند كه می‌توانند بر اساس اجماعی كه میان بزرگان كشور و جریان اصلاحات صورت می‌گیرد، عمل كنند؛ لیكن رسیدن به نقطه حمایت حداكثری جامعه و اینكه بخشی از جامعه بتواند با توجه به شناختی كه پیدا كرده از یك سو و اعتمادی كه به بزرگان خود دارد از سوی دیگر به نقطه تعادلی برسد، زمانبر است. بخشی از جامعه هستند كه اطلاعات مستقیمی كه از آقای روحانی دارند، امروز شاید كار برای‌شان آسان‌تر شده و فارغ از اعلام نظرها می‌توانند وارد میدان شوند و بر اساس قواعد و فاكتورها عمل كنند و دیگر نیازی به حمایت و اعلام نظر احزاب و شخصیت‌ها ندارند. به هر حال آقای روحانی باید تلاش كند تا در ماه‌های باقیمانده از دولتش هر چه بیشتر از شعارها و برنامه‌هایش را محقق كند. موفقیت دولت در حوزه سیاست خارجی تاثیراتی در پیشبرد برنامه‌های دولت در حوزه اقتصادی خواهد داشت.
امروز دولت باید هر چه بیشتر تیم اقتصادی خود را برای بهره‌برداری از فضای به دست آمده در پسابرجام آماده كند. شاید دولت نتواند تمام برنامه‌های خود را در مدت زمان كم باقیمانده محقق كند اما تلاش در جهت بهبود این حركت از سوی دولت از چشم مردم دور نخواهد ماند. دولت آقای روحانی در این فرصت باقیمانده همچنین باید هر چه بیشتر از دستاوردهای خود و واقعیت‌های روز با مردم سخن بگوید. امید است كه دولت بتواند با عملكردی درخور و شایسته اعتماد مردم را برای چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری‌اش جلب كند.

لینک خبر