تبلیغات
دکتر حق شناس - ظریف کشون

طراحی


یکشنبه 14 آذر 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

ظریف کشون

کلمات کلیدی : ظریف , دلواپسان , امریکا , برجام , اصولگرایان , خبرگزاری فارس ,آفتاب یزد-امید کاجیان: مثل اینکه این روزها بیشتر از همیشه باید بشنود، باید تاب بیاورد و باید بازهم نجیبانه به روی خود نیاورد تهمت‌ها را، خائن خطاب شدن‌ها را و حالا در جدیدترین اظهارنظر... جاسوس نامیده شدنش را. البته او عادت دارد؛ عادت به تمام این ناسزاها.
از روزی که سکان کشتی به فرجام رساندن برجام را به دست او سپردند، خود نیک می‌دانست که دریای پر تلاطم مذاکرات هسته‌ای پر است از امواج مهیب خودی‌ها و غیرخودی‌ها، پر است از طوفان‌هایی که گروهی از دلواپسان به راه خواهند انداخت تا وی را از رسیدن به مقصد بازایستانند. 
اما او پیروز شد... توافق هسته‌ای جوش خورد... و تا به امروز هم پیش رفته است. وای به این روزها!
ولی جماعت دلواپس در تمام این مدت هیچ گاه ناامید نشدند. آنها بعد از توافق نیز همواره در حال رصد اوضاع بوده و مترصد اینکه بهانه‌ای به‌دست‌آورند تا دولت و ظریف را در هم کوبند و برجام را بی ارزش جلوه دهند و چه بهانه‌ای بهتر از تمدید 10 ساله قانون داماتو در سنا؟ تمدیدی که در این چند روزه ظریف را دشمن شاد کرد و هلهله گروهی دلواپسان را به راه انداخت.


جاسوس یا قهرمان ملی! 
وحالا زمانی طلایی است برای هجمه و حمله به ظریف... یعنی همان کسی که تا چند ماه پیش - درست یا غلط - با امیرکبیر و مصدق و حتی آرش کمانگیر مقایسه می‌شد و گوی سبقت را در محبوبیت از حسن روحانی ربوده بود. 
آری! اکنون وقت خوبی است تا قهرمان ملی ایران را تبدیل به یک جاسوس آمریکایی بکنند! 
جاسوس خوانده شدن وزیر خارجه ایران از سوی مخالفین دولت، مبالغه نیست بلکه عین واقعیت است... فقط کافی است این روزها سری به اینستاگرام رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله بزنید کسی که البته به صورت سوالی نوشته است: "برخى معتقدند ارتباطات ویژه ظریف با نهادهای امنیتی آمریکا انکارناپذیر است و اشاره به خبرگزاری رویترز مى کنند که گفته بود شماره تلفن وزرا و مقامات امنیتی آمریکا نظیر جو- بایدن و چاک- هگل در تلفن ظریف هست و او دستپاچه آن را تکذیب کرد! جالب اینکه از پوتین نقل قول می‌آورند که ظریف عامل آمریکایی‌هاست."
در اثبات مهمل گویی‌های این دلواپس درباره جاسوس خطاب قرار دادن ظریف همین بس که این آقا! چند وقت پیشتر حتی وجود کوروش کبیر را نیز انکار کرده بود!.... اما جای شگفتی اینجاست که او در حالی به کنایه احتمال عامل آمریکایی بودن ظریف را مطرح می‌کند، که مقام معظم رهبری هیئت مذاکره ‌کننده را هیئتى امین، غیور، شجاع، متدیّن توصیف کرده است. حال جای پرسش از دلواپسان اینچنینی این است که چگونه این عده مدعی ارزش‌ها هستند و آن وقت اینگونه سخنان بزرگان و دلسوزان نظام را ندید گرفته‌اند؟!

درس عبرت برای ظریف! 
اما این دلواپس تنها کسی نیست که این چند روزه، ظریف را سیبل حملات و اهانت‌های خود قرار داده است. بلکه فت و فراوانند کسانی که سعی داشتند تا همه آنچه در سنا رخ داده است را بر گردن ظریف بیندازند، کسانی مثل حاجی دلیگانی نماینده جبهه پایداری که تمدید سنا را درس عبرتی برای ظریف می‌داند و می‌گوید: "این امر باید عبرتی باشد برای افرادی که با اعتماد به آمریکا منافع جمهوری اسلامی را به خطر انداختند. آقای ظریف و مسئولان تیم مذاکره کننده باید برای پاسخگویی درباره این موضوع به کمیسیون‌های تخصصی و صحن علنی بهارستان بروند. "
نقوی حسینی دیگر نماینده مجلس هم از ضرورت پاسخگویی ظریف درباره کار سنا می‌گوید یا افرادی چون فواد ایزدی کارشناس محبوب تلویزیون! می‌گویند باید اشتباهاتی که ایران در قبال آمریکا و برجام انجام داده است را پذیرفت! و دولت باید در سیاست خارجه خود تغییر ایجاد کند. 

ادامه مطلب

تیترهای قابل تامل دلواپسان 
از سویی دیگر تنها کافی است به تیترهای این روزهای روزنامه‌های دلواپس چشم بیندازید. "فرجام اعتماد به شیطان!"، "برباد رفته"، "برجام کشون"! اینها بخشی از تیترهای روزنامه‌های اصولگراست... تیترهایی که مضحکه دولت و تیم هسته‌ای از سر و رویش می‌بارد. 
درواقع این رسانه‌ها نه تنها از (به قول خودشان)" برجام کشون" ناراحت نیستند، بلکه مسرور از این بابت، خود با تمام قوا دست به "ظریف کشون"! زده‌اند و تلاش می‌کنند تا محبوب‌ترین چهره دولت را تخریب و تخطئه کنند و در این راه از هیچ کوششی نیز دریغ نمی‌ورزند. 
درهمین راستا روزنامه‌ای اصولگرا می‌نویسد: "خوش‌بینی و اعتماد به آمریکا و و‌عده‌هایش و نشنیدن نصیحت مشفقان و عاقلان، کاری کرد که ما همه برگ برنده‌هایمان را به حریف بدهیم و بعد آنها این امکان را داشته باشند که هرچه می‌خواهند انجام دهند." و یا رسانه‌ای دیگر که ظریف را یک بازنده توصیف کرده و درباره دلایل شکست او! گفته است: فریب استراتژیک و اشتباه محاسباتی، سهل‌اندیشی در اعتماد به وعده‌های آمریکا، واگذار کردن تمام مزیت‌های رقابتی ایران، عجله در توافق و اجرای تعهدات ایران در برجام، عدم اخذ تضمین‌های محکم برای چانه‌زنی، باز گذاردن دست آمریکا برای اقدام علیه ایران دلایل شکست امروز است! و یا رسانه دیگری می‌گوید که چرا ظریف همچنان در قبال اقدام سنا سکوت می‌کند؟!

ارزش اجرایی ندارد 
این بریدن‌ها و دوختن‌های رسانه‌ای اصولگرا در حمله به محمد جواد ظریف و تلقی نافرجام ماندن برجام، در حالی است که ظریف در سفرش به هند نه تنها در برابرعمل سنا سکوت نکرده بلکه با تاکید بر اینکه آمریکا برخلاف تعهدات خودرفتار کرده، گفته: "تمدید تحریم‌های ضد ایران از نظر جامعه بین‌المللی بی‌اعتباری دولت آمریکا را نشان می‌دهد." او اظهار داشته: " همانطور که در گذشته مقامات آمریکایی موظف بودند اجرای تحریم‌ها را متوقف کنند، اکنون هم اجرا متوقف است و شرایط برای کشورهای ثالث تفاوتی ندارد. "
آن طور که ایلنا می‌نویسد وزیر امور خارجه کشورمان این را هم می‌گوید که: "کاری که کنگره آمریکا کرده است در صورتی که به امضای رئیس‌جمهور آمریکا هم برسد اثر اجرایی ندارد."
از سویی دیگر اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید، درباره مصوبه سنا می‌گوید این مصوبه به جان کری وزیر امور خارجه اختیار می‌دهد تازمانی که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) پایبند باشد، تحریم‌ها‌ی هسته‌ای را از این مجموعه (مصوبه اخیر سنا درباره تمدید قانون داماتو) حذف کند. از این گفته‌‌ها پیداست که آش به آن شوری که دلواپسان می‌خواهند القا کنند هم نیست.... 
اقدام عجیب فارس! 
... اما از عجیب ترین حملات به ظریف توسط خبرگزاری فارس صورت گرفته است! این خبرگزاری با قراردادن فیلم صحبت‌های محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در خردادماه سال جاری درباره تمدید قانون تحریم 10 ساله ایران و توضیحات او در آن جلسه، در تیتر خود نوشت: "نظر امروز ظریف درباره این اظهارنظر چیست؟ مخاطبان فارس پاسخ دهند!" 
خبرگزاری فارس به نوعی حرف‌ها و توهین‌هایش به ظریف را از این طریق دنبال کرده است! انتشار اهانت‌های به او که به اصطلاح از سوی مخاطبانش نوشته شده! فقط کافی است به برخی از این کامنت‌ها‌ی مثلا مردمی نگاه بیندازید! آن هم خبرگزاری فارسی که در تایید نشر کامنت‌ها‌ی مردمی دست و دلش به کار نمی‌رفت! این بار آزادی بیان از نوع ناسزا به ظریف را همه به حد اعلا رسانده است. حتی وزیر خارجه را منافق هم می‌خوانند و یا...
برخی از این کامنت‌ها عبارتند از: * اینها همان اراجیف گذشته را تکرار می‌کنند * اول این چندین 10 نفره طراح و مجری برجام را محاکمه و عزل نمایید. دوم درب انبارهای سانتریفیوژ را باز و نصب نمایید. *کشور رو فروختن به بهای هیچ، مرگ بر منافق. *من مطمئن هستم ایشان یا ابلهند و یا مغرض.*ساده انگاری، بعد از اینهمه بدعهدی آمریکا توی صد سال گذشته*... بعدش هم دستاتو با آب و صابون حسابی بشور!*کسی که 40 ساله مقیم آمریکاست اگر دلش برای آمریکا نتپه (که بعیده) *مردم اینها رو میدونن و میفهمن، اما خائنین که خود عامل این قراردادها و در مرکز این توافقات ننگین بودند نمی‌خواهند مردم بفهمند و مردم را نفهم فرض می‌کنند *یک تجربه (حماقت) دیگر!* رو دیوار بد کسی یادگاری نوشتی آقا ظریف!* یعنی شماها می‌گویید که باید 750 تا سکه و مدال را برگردانند؟ (اشاره به هدایای ظریف و جان کری) *آقای ظریف نتیجه لبخند به دشمن را ببینید نوش جونتون

حال باید چه کرد؟
درباره حملات و موج تازه اهانت‌ها به وزیر خارجه کشورمان، محمد جواد حق شناس فعال سیاسی به آفتاب یزد گفت:" بخشی از حملات فعلی به ظریف، به تیم رسانه دولت برمی گردد که نمی‌تواند پاسخ مناسبی در ازای این حملات بدهد، در حالیکه حمله مخالفین دولت به ظریف، طبیعی است. به هر حال سال انتخابات است و آنها تلاش دارند تئوری یک دوره‌ای کردن حسن روحانی را عملیاتی کنند. "
این دکترای حقوق بین الملل افزود: " تحلیلی که مخالفین دولت دارند این است تا مهم ترین نقطه قدرت آقای روحانی در سه سال گذشته، که بی‌شک بحث هسته‌ای و برجام بوده است و همین‌طور ستاره این نقطه قوت یعنی ظریف را هدف قراردهند. "
حق شناس افزود:" اما جای تعجب وقتی است که مخالفین دولت که همیشه مدعی انقلابی بودن می‌کنند، اکنون بعضا حرف‌هایی را علیه ظریف می‌زنند که حتی در رسانه‌ها‌ی معاند نظام نیز یافت نمی‌شود! این عده در راستای تخریب ظریف به مسائلی استناد می‌کنند که هیچ پایه و اساسی ندارد."
حق شناس ادامه داد:" تصور من این است که در فشارهای اخیر علیه وزیر خارجه ایران، مشکل عمده به خود دولت برمی گردد که خیلی دست‌و‌پابسته در هنگامه بحران از خود عکس‌العمل 
نشان می‌دهد. اگرچه سخنانی که علیه دولت و ظریف مطرح می‌شود انصاف نیست، اما این عدم توانایی دفاع دولت خود مزید بر علت است تا مشکلات جدی برای ظریف و حسن روحانی ایجاد کند. از دولتی که نمی‌تواند از خودش دفاع کند
چه انتظاری دارید؟"

بیشتر می‌شود 
حق شناس درباره اینکه آیا با گذشت چند روز از موضوع تمدید تحریم‌های سنا، تب و تاب هجمه‌ها‌ به سمت ظریف آرام می‌گیرد و یا بدتراوج خواهدیافت گفت: " در آینده این فشارها تنها مختص به آقای ظریف نخواهد بود و به کل بدنه دولت سرایت می‌کند و هر جایی که احساس شود نقطه قوت دولت است مورد هدف قرار می‌گیرد."
حق شناس افزود: "اگر از مواضع رقابت‌های سیاسی درون جناحی به حملات اخیر علیه ظریف نگاه کنیم و نه منافع ملی، حرکت هجمه کنندگان به ظریف، هم حرکت قابل پیش بینی و هم قابل درکی است."
وی گفت:" به هر حال شما در عرصه رقابت قرار دارید و ممکن است حریف در جهت حذف رقیب دست به هر کاری بزند."
حق شناس تاکید کرد: "دولت باید در چنین برهه‌ای از تیم خود دفاع کند و نه اینکه خمودگی و سستی به خرج دهد."
وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر ظریف باید برای رهایی از هجمه‌ها چه کند؟ گفت:" وظیفه ظریف بسیار روشن است. او مثل همان بازیکن فوتبالی می‌ماند که در نوک حمله باید گلزنی کند. بنابراین ما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم وظیفه دروازه بانی از دولت را هم او برعهده داشته باشد، جای ظریف در تیم حسن روحانی مشخص است. اما ضعف دروازه بان و دفاع دولت، آن قدر محرز است که اکنون بر کسانی چون ظریف تاثیر گذاشته و آنها را نیز دچار مشکل کرده است."
وی ادامه داد: "فراموش نکنیم همیشه تلاش مربیان در مسابقه فوتبال از کار انداختن نقاط قوت حریف است."

محمد جواد حق شناس:
تحلیلی که مخالفین دولت دارند این است تا مهم ترین نقطه قدرت آقای روحانی در سه سال گذشته، که بی شک بحث هسته‌ای و برجام بوده است و همین طور ستاره این نقطه قوت یعنی ظریف را هدف قراردهند


جاسوس خوانده‌شدن وزیر خارجه ایران از سوی مخالفین دولت، مبالغه نیست بلکه عین واقعیت است... فقط کافی است این روزها سری به اینستاگرام رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله بزنید در اثبات مهمل گویی‌های این دلواپس درباره جاسوس خطاب 
قرار دادن ظریف همین بس که این آقا! چند وقت پیشتر حتی وجود کوروش کبیر را نیز انکار کرده بود!

لینک خبر