تبلیغات
دکتر حق شناس - فضای رسانه‌ای مهم‌ترین دستاورد دولت را بی‌ارزش جلوه می‌دهد

طراحی


چهارشنبه 8 دی 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

فضای رسانه‌ای مهم‌ترین دستاورد دولت را بی‌ارزش جلوه می‌دهد

کلمات کلیدی : رسانه , روحانی , شکار شغال , امریکا , پسابرجام , انتخابات دو قطبی ,مخالفان دولت می‌خواهند با تئوری شکار شغال ، روحانی را شکست دهندبرخی اصولگرایان به‌عنوان رقیب آقای روحانی تلاش می‌کنند تا بتوانند تجربه اولین ریاست‌جمهوری تک‌دوره‌ای را برای آقای روحانی رقم بزنند و برای دستیابی به این خواسته از هیچ تلاشی فروگذار نیستند. اگر آن‌ها نتوانند روی بحث انصراف آقای روحانی موفق شوند، هدف دیگری را در دستور کار قرار خواهند داد. حق‌شناس به «نسل‌فردا» می‌گوید: «اصولگراها با تعداد قابل‌توجهی از کاندیدا به‌شکل هم‌زمان وارد صحنه رقابت می‌شوند و تعداد نامزدهای آن‌ها بین شش تا ده نفر تغییر می‌کند و در این فضا هر چهره‌ای به‌دنبال مزیت نسبی خود است. این مزیت می‌تواند منطقه‌ای یا موضوعی یا سیاسی باشد و نقطه مشترک آن‌ها حمله به رقیب بزرگ است. آنان در این شرایط تلاش دارند انتخابات را وارد مرحله دوم کنند و بعدازآن انتخابات مرحله دوم تبدیل به انتخابات دوقطبی شود. تمام اجزای آن مجموعه یا بیشتر آن به‌اتفاق پشت سر رقیب آقای روحانی قرار خواهند گرفت». در ادامه مشروح گفت‌وگوی «نسل‌فردا» با محمد جواد حق‌شناس را ازنظر می‌گذرانید:

  با کارشکنی‌های آمریکا آینده‌ای مبهم در دوران پسابرجام رقم خورده است. آیا این موضوع پایگاه رأی آقای روحانی را تحت تاثیرقرارخواهدداد؟ آیا شاهد ریزش آرای دکتر روحانی در انتخابات 96 خواهیم بود؟
آمریکایی‌ها برای اجرای برجام تردیدی ندارند؛ زیرا این توافقنامه قرارداد بین‌المللی است و پنج قدرت بزرگ نیز آن را تائید کرده‌اند. منطق رفتاری واشنگتن اجازه لغو این قرارداد را نخواهد داد؛ البته بعضی افراد خواهان طراحی فضایی هستند که ایران بهانه لازم را در دست واشنگتن قرار دهد و با این روند زمینه برخورد با کشورمان را با عنوان شکستن تعهد یا عدول از برجام در افکار عمومی و فضای بین‌المللی فراهم سازند و عملاً کشورمان را به‌عنوان کشوری که به تعهدات خود عمل‌نکرده است به دنیا معرفی کنند و از این طریق برجام را زیرسوال ببرند؛ در غیر این صورت آمریکا ابتدا خود ناقض این توافقنامه نخواهد بود. فضای رسانه‌ای و تبلیغاتی کشور تقابل با آقای روحانی را در دستور کار خود قرار داده؛ به صورتی که خواهان بی‌ارزش جلوه‌دادن مهم‌ترین دستاورد این دولت است تا به‌واسطه این شیوه آراء خاکستری را که در سال 92 به حسن روحانی رأی داده‌اند، در انتخابات 96 تحت تأثیر قرار دهد.
 اگر اصولگرایان درخصوص کاندیدای واحد به وحدت نرسند ممکن است این جریان تعدد کاندیدا را در دستور کار قرار دهند تا انتخابات دومرحله‌ای شود. احتمال دومرحله‌ای‌شدن انتخابات وجود دارد؟
برخی اصولگرایان تلاش دارند در انتخابات پیش رو به‌گونه‌ای عمل کنند که اگر دکتر روحانی وارد فضای انتخاباتی شد بتوانند در مرحله اول یا دوم شانس پیروزی رئیس‌جمهور را کاهش دهند و درواقع زمینه حضور ایشان را در پاستور به حداقل ممکن تنزل دهند.
 دیدگاه‌های آیت‌الله هاشمی و رئیس دولت اصلاحات ملاک عمل سیاسی اصلاح‌طلبان است. به اعتقاد شما چنین عملکردی به موفقیت این جریان کمک خواهد کرد؟
همین مکانیزم در سال 92 موجب موفقیت آقای روحانی شد. به‌عبارت‌دیگر وحدت عملی اصلاح‌طلبان، میانه‌روها و اصولگرایانی که به این کمپین پیوستند پیروزی رئیس دولت را در انتخابات گذشته رقم زد؛ بنابراین لازم است این روند دوباره در انتخابات 96 در همین چارچوب تکرار شود.
 در شرایط کنونی برخی افراد به‌دنبال این هستند که به هر شکل ممکن آقای روحانی را از حضور در انتخابات بازدارند. آیا این اراده موفق به عملیاتی‌کردن دیدگاه خود خواهد شد؟
جریان رقیب دکتر روحانی که هشت سال اداره امور را در دست داشتند، اکنون‌که چهار سال است از قدرت فاصله گرفته‌اند این دوری برای آن‌ها سخت و دشوار است و به‌نظر می‌رسد برای بازگشت به قدرت حاضر به پرداخت هر بهایی هستند و در این حوزه کمتر شک و تردیدی به خود راه می‌دهند. یک‌سری اتفاقات راهبردی و تاکتیکی مشترکا دست‌به‌دست هم می‌دهند و به این افراد کمک می‌کنند تا به اهداف خود دست پیدا کنند. از سوی دیگر برخی رویدادها در حوزه رقیب رخ می‌دهد و این موضوع می‌تواند به سود آن‌ها تمام شود؛ بنابراین مجموعه این عوامل آن‌ها را دررسیدن به اهدافشان همراهی می‌کند. قطعاً این افراد به کاهش مشارکت عمومی می‌اندیشند؛ زیرا به میزانی که حضور مردم در این انتخابات کمرنگ‌تر شود امیدواری آن‌ها برای موفقیت بیشتر می‌شود و از سوی دیگر احاطه و انحصار آن‌ها بر فضای رسانه‌ای کشور به آن‌ها کمک می‌کند تا در این مدت باقی‌مانده، فضایی انتقادی و جدی را برای آقای روحانی فراهم کنند و افکار عمومی را درباره توفیقات دولت با تردید مواجه کنند یا بود یا نبود این دولت را برای مردم یکسان جلوه دهند یا موجبات انشقاق و دو یا چندصدایی را در میان حامیان حسن روحانی تقویت کنند تا زمینه ایجاد یأس و ناامیدی در حمایت از دولت فراهم شود.
 در صورتی که این افراد موفق به حذف آقای روحانی شوند گزینه مطرح‌شده از سوی اصلاح‌طلبان و میانه‌روها چه کسی خواهد بود؟
در حوزه رقیب‌تراشی، انتخابات به دو حوزه اصلی انتخابات دوقطبی و چندقطبی تقسیم می‌شود. معتقدم با حذف احمدی‌نژاد از صحنه رقابت انتخابات دوقطبی از دستور کار خارج و این موضوع بیشتر به‌ضرر دکتر روحانی تمام شد؛ چون اگر انتخابات دوقطبی می‌شد بخش عمده آراء بدون تلاش حداکثری به‌دلیل این‌که فضای انتخاباتی حکم می‌کرد و برخی افراد از ترس بازگشت موقعیت کشور به چهارسال گذشته چه از عملکرد دولت راضی بودند یا خیر به سمت رئیس‌جمهور حرکت می‌کردند؛ اما با کنارکشیده‌شدن آقای احمدی‌نژاد از فضای انتخاباتی حداقل در مرحله اول امکان انتخابات دوقطبی وجود ندارد؛ بنابراین انتخابات چندقطبی را پیش رو خواهیم داشت و قطعاً این انتخابات برای آقای روحانی و تیم همراه او سخت‌تر خواهد بود. این رویکرد در ادبیات رقابتی تئوری شکار شغال نام دارد. آن‌ها در این روش می‌خواهند تاجایی که می‌شود فضای انتخابات دوقطبی نشود و فضای رقابتی گسترده‌تری سامان داده شود تا مجموع نامزدها با تعدد تریبون‌ها همه یک هدف را دنبال کنند و آن تخریب و نقد بی‌پرده و زمین‌زدن رئیس‌جمهور مستقر است. به‌بیان‌دیگر آن‌ها با تعداد قابل‌توجهی از کاندیدا به‌شکل هم‌زمان وارد صحنه رقابت می‌شوند و تعداد نامزدهای آن‌ها بین شش تا ده نفر تغییر می‌کند و در این فضا هر چهره‌ای به‌دنبال مزیت نسبی خود است و این مزیت می‌تواند منطقه‌ای یا موضوعی یا سیاسی باشد و نقطه مشترک آن‌ها حمله به رقیب بزرگ است. آنان در این شرایط تلاش دارند انتخابات را وارد مرحله دوم کنند و بعدازآن انتخابات مرحله دوم تبدیل به انتخابات دوقطبی شود؛ بنابراین اگر انتخابات به مرحله دوم راه پیدا کند آن موقع است که تمام کسانی که برای دومرحله‌ای‌کردن انتخابات مشارکت داشتند در پشت کسی که به آن مرحله می‌رسد قرار می‌گیرند و با حمایت بی‌چون‌وچرا؛ ولی با داشتن سهم شخصی از قدرت وارد فضای انتخاباتی مرحله‌ دوم می‌شوند و در مرحله دوم برخلاف مرحله اول که انتخابات چندضلعی داشتیم، یک انتخابات دوقطبی خواهیم داشت که تمام اجزای آن مجموعه یا اکثر به‌اتفاق پشت سر رقیب آقای روحانی قرار خواهند گرفت تا شانس خود را جهت راه‌یابی به پاستور افزایش دهند.
 در شرایط کنونی برخی از شخصیت‌های اصلاح‌طلب به‌دنبال رویکرد حزبی در انتخابات ریاست‌جمهوری و شورای شهر هستند و در مقابل برخی تأکید بیشتری بر پتانسیل فردی شخصیت‌های اصلاح‌طلب دارند. بااین‌وجود کدام‌یک از این دیدگاه‌ها متناسب با فضای سیاسی ایران است؟
نگرش اصلاح‌طلبی متکی برنهاد است. نمی‌توان به نهاد حزب به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد دولت اصلاحات، دوم خرداد و مطبوعات یعنی رکن چهارم توجه نداشت. از آنجایی که در کشور ما فاصله جدی با شکل‌گیری احزاب در چارچوب استاندارد آن وجود دارد و درواقع جمهوری اسلامی کشوری است که در جغرافیای جهان سوم قرار دارد، به‌دنبال آن شخصیت‌های محوری ما از هرجریانی که باشند اهمیت و تأثیر خود را در فضای سیاسی خواهند داشت. اکنون نمی‌توان تأثیرگذاری چهره‌هایی ازجمله آیت‌الله هاشمی، آقایان خاتمی، سیدحسن خمینی، عبدالله نوری، ناطق نوری و احمدی‌نژاد را در عرصه سیاسی کشور نادیده انگاشت. این‌ها افرادی هستند که در افکار عمومی از جایگاه برجسته‌ای برخوردار هستند؛ گرچه ممکن است برخی از این افراد در احزاب فعال نباشند.

نویسنده:لیلا کاظمی

لینک خبر