تبلیغات
دکتر حق شناس - عدام استقبال اصولگرایان از مشارکت حداکثری

طراحی


یکشنبه 12 دی 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

عدام استقبال اصولگرایان از مشارکت حداکثری

کلمات کلیدی : انتخابات ریاست جمهوری , اصولگرایان , مشارکت حداکثری , جلیلی , قالیباف , ضرغامی , روحانی ,


طبیعتا اصولگرایان از مشارکت حداکثری استقبال نمی کنند. آنها سعی خواهند کرد که رای خاکستری برای مشارکت در انتخابات ترغیب نشود. سعی خواهند کرد که رای های خاکستری از حضور در انتخابات مایوس شوند و سعی خواهند کرد که رای های خاموش را خاموش نگهدارند.

هر روز یک نام جدید از اردوگاه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری به گوش می رسد. جلیلی، قالیباف، ضرغامی و میرسلیم و انواع و اقسام جبهه ها و ائتلاف هایی که هر روز رو می کنند نشان از تشتت و سرگردانی در این طیف سیاسی دارد. نبودن مهره ای در میان اصولگرایان که بتواند روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری آینده به دردسر بیندازد آنها را به فکر تدارک مشارکت حداقلی مردم در انتخابات بیندازد. همه این مسائل را با محمد جواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در میان گذاشتیم. حق شناس در گفت و گو با خبرنگار گفت و گو نیوز گفت:


ارزیابی شما از وضعیت اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری آینده چیست؟ آیا با این وضعیت که هر روز کاندیدا و یا جبهه ای از طرف اصولگرایان عرضه می شود به اجماع خواهند رسید؟ ارزیابی شما از انتخابات آینده ریاست جمهوری چیست؟

بخشی از این اتفاقات به ساختار انتخابات 96 بر می گردد. این انتخابات در دوره دوم ریاست جمهوری مستقر در حال شکل گرفتن است و با توجه به سنت انتخابات در جمهوری اسلامی که ما در گذشته داشتیم و از سال 1360 تا امروز هم این سنت حاکم بوده است تمامی روسای جمهور در قاعده حضور دو دوره ای در پاستور پشت سر گذاشتند و عیلرغم اینکه ریاست جمهوری 4 ساله بوده است ولی عملا ما شاهد این بوده ایم که دور دوم تداوم بخش مرحله اول بوده است. ما شاهد تکرار این مساله در چهره هایی چون آیت الله خامنه ای، آیت الله هاشمی، سید محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد بودیم که عملا به تکرار رسیده است.

به نظر می رسد در سه دوره اول تقریبا باهم مشابهت داشتند و ما شاهد شکل گیری انتخابات رقابتی در دور دوم نبودیم. اما در دوره احمدی نژاد ما برای اولین بار شاهد این بودیم که انتخابات به رقابت کشیده شد و یک رقابت انتخاباتی جدی و شکل و شمایل دوره اول را رقم زد.

اما وقتی انتخابات در دوره دوم وارد رقابت می شود، این مساله دو الگوی متفاوت دارد. یک الگو انتخابات دو قطبی است.  شبیه همان اتفاقی که در سال 88 افتاد. و ما شاهد یک انتخابات رقابتی جدی در فضای انتخاباتی 88 بودیم که آثار آن به سطح جامعه کشیده شد و تا امروز هم ادامه دارد. این روند به نظر می رسید که با حضور احمدی نژاد در انتخابات 96 امکان بازتولید خود را فراهم کند. اما با مداخله ای که رهبری داشتند و انصراف آقای احمدی نژاد از حضور در فضای انتخاباتی و تاکید و تصریح رهبری بر اینکه به مصلحت نیست انتخابات قطبی شود عملا به نظر می رسد که مدیریت انتخابات از یک انتخابات دو قطبی به انتخابات چند ضلعی و چند قطبی میل پیدا می کند.

در انتخابات 96 حضور رییس جمهور مستقر را در یک سو خواهیم داشت و اضافه شدن اضلاع دیگری از رقابت که از جریان اصولگرا وارد رقابت خواهند شد و هر کدام ضلع کوچکی از این رقابت را شکل خواهند داد. به نظر می رسد که ما این روند را خواهیم داشت که یک ضلع بزرگ و پنج یا شش ضلع کوچک یک انتخابات چند ضلعی را سامان دهی خواهند کرد.

چهره هایی که از آنها نامبرده می شود مثل آقای میر سلیم و جلیلی و قالیباف و یا چهره های دیگری که احتمالا وارد میدان شوند مثل آقای ضرغامی یا برخی چهره هایی که قبلا از آنها نام برده میشد مثل بذر پاش، نتیجه این استراتژی است که من قبلا از آن به عنوان استراتژی شکار شغال یاد کردم. به نظر می رسد که در این راهبرد همه تلاش می کنند که با یورش به شکار اصلی که رییس جمهوری مستقر هست او را و تیم انتخاباتی و تبلیغاتی او را زمین گیر کنند و هر کدام از یک جهت او را مورد تهاجم قرار دهند.

این زوایایی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد و هر کدام از این کاندیداها از موضع و نقطه قوت آن کاندیدا مطرح شود. می تواند در حوزه اقتصاد باشد یا در حوزه فرهنگ باشد یا از موضع منطقه ای و جمع کردن آرا از اقوام می تواند هدف گذاری شود. هدف همه اینها این است که انتخابات را به مرحله دوم بکشانند. در مرحله اول استراتژی واحد برای به زیر کشیدن نامزد اصلی دارند که نامزد اصلی رییس جمهوری مستقر است. تا اینکه بتوانند انتخابات را مدیریت کنند تا دو مرحله ای شود و به مرحله دوم برود. در این مقطع راهبرد اصلی جریان رقیب در واقع در دو فاز تعریف می شود. فاز اول یک فاز مشترک است عبارت است از این که انتخابات به مرحله دوم برود و فاز دوم رقابت درونی است که هر کسی از رقبا تلاش می کند که در این مرحله بتواند نفر دوم بشود و برای رقابت به مرحله دوم با آقای روحانی برود و بتواند موقعیت خود را تثبیت بکند. و بعد از اینکه انتخابات به مرحله دوم رفت به نظر می رسد که این توافق را خواهند داشت که همه کاندیداها پشت سر نفر دوم لیست که نامزد آنها است قرار بگیرند و سهم خود را از قدرت بر اساس میزان رایی که به دست آورده اند تصاحب بکنند.

 

با توجه به حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی، و با توجه به اینکه اصولگرایان رای ثابتی دارند و همیشه در صورت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات اصلاح طلبان پیروز انتخابات بوده اند آیا اتفاقی که مد نظر اصولگرایان است خواهد افتاد؟

طبیعتا اصولگرایان از مشارکت حداکثری استقبال نمی کنند. آنها سعی خواهند کرد که رای خاکستری برای مشارکت در انتخابات ترغیب نشود. سعی خواهند کرد که رای های خاکستری از حضور در انتخابات مایوس شوند و سعی خواهند کرد که رای های خاموش را خاموش نگهدارند. این مساله را تلقین خواهند کرد که با آمدن مجدد آقای روحانی اتفاقی نخواهد افتاد و تغییری حاصل نخواهد شد و پیروزی یا شکست ایشان هیچ فرقی در حال کشور و مردم ایجاد نخواهد کرد. با تقویت نگاهی که سعی می کند نا کار آمدی دولت را نشان دهد یا دستاوردهای دولت در زمینه بر جام و از این دست اقدامات دولت را زیر سوال می برند و از امکانات عظیم رسانه ای که در اختیار دارند کمک می گیرند که به راحتی این روند را دنبال کنند.

 

این جبهه جدید اصولگریان که تشکیل شده با توجه با سوابقی که تشکیل جبهه در بین اصولگرایان دارد و شب انتخابات این جبهه ها فرو می پاشد آیا این جبهه جدید هم همان سرنوشت را خواهد داشت؟

این جبهه ها، جبهه های انتخاباتی است که شب انتخابات شکل گرفته و به نوعی نشان از این است که بر اساس روند و قاعده آمریت جلو می رود. بر اساس یک دستور شکل می گیرد و افرادی که هیچ نسبت و قرابتی هم با هم ندارند به یکباره در یک قاب تصویر در کنار هم قرار می گیرند. به نظر می رسد این مجموعه ناشی از ضرورت های راهبردی و نگاه های کلانی باشد که اصولگرایان را به هم می رساند و به نوعی ترس از رقیب و ایجاد هراس برای پیشگیری از شکست با آمریت و دستور تشکیلاتی است و تلاش می کند این عده را به زور هم که شده در یک قاب تصویر قرار دهد و به نظر می رسد کارایی لازم را نداشته باشد.

لینک خبر