تبلیغات
دکتر حق شناس - دولت مدافع خوبی برای كارنامه خود نیست

طراحی


یکشنبه 19 دی 1395
محمدجواد حق شناس نظرات ()

دولت مدافع خوبی برای كارنامه خود نیست

کلمات کلیدی : روحانی , پاستور , اصولگرایان , تیم رسانه ای , اقناع سازی ,
جریانی كه مخالف حضور مجدد آقای روحانی در پاستور است تمام تلاش خود را برای تحقق این خواسته به كار بسته است. این جریان بر اساس واقعیت‌های میدان تشخیص داده كه دولت چندان مدافع خوبی برای كارنامه خود نیست و بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری خود را برای تضعیف و كوچك جلوه دادن دستاوردهای دولت و فروكاستن جایگاه دولت در بین افكار عمومی به كار بسته است. جریان اصولگرایی روی این برنامه‌ریزی در انتخابات آتی حساب كرده است.
تنها نكته‌ای كه همه جریانات موافق و مخالف آقای روحانی در آن همراه هستند و حتی حلقه اول حامیان دولت نیز بر آن صحه گذاشته‌اند، ضعف تیم رسانه‌ای دولت است. شاهدی بر این مدعا وجود ندارد كه دولت در حوزه توضیح دستاوردهایش موفق عمل كرده باشد. تیم دولت امروز ناتوان از ارایه یك دفاع منطقی از عملكردش بوده است و بار این توضیح بر دوش آقای روحانی به عنوان رییس دولت سنگینی می‌كرده است.
آقای روحانی از این جهت بزرگ‌ترین ضربه را در انتخابات آتی از خودش و نزدیكانش خواهد خورد. مخالفان در عرصه رقابت با آقای روحانی و تخریب دولت، بر اساس واقعیت‌های میدان عمل كرده‌اند. آنها امیدوارند كه به نتیجه برسند و به هدف خود، كه شكست آقای روحانی در سال ٩٦ است جامه‌عمل بپوشانند. جریان اصولگرا در این راه از تمامی ابزارهای در اختیارش بهره گرفته است. نقطه اتكای آنان این است كه دولت آقای روحانی در انتخابات ٩٢ با كمتر از نیم درصد رای به پیروزی رسید و برنامه‌ریزی‌های جریان مخالف نیز بر همین پایه بنا شده است. اصولگرایان هدف‌گذاری كرده‌اند كه لااقل در مرحله اول انتخابات، آقای روحانی نتواند به پیروزی برسد و از این طریق شانس خود را برای پیروزی افزایش دهند. این جریان سیاسی كمترین برنامه‌ای كه برای رقابت‌های انتخاباتی دارد این است كه آقای روحانی را در رقابت‌های سال ٩٦ به مرحله دوم برساند. برای تحقق این امر مدیریت افكار عمومی یك امر كاملا حرفه‌ای است.
بر اساس نیازهای جامعه باید شكل گیرد و بر آن اساس تبلیغاتی به لحاظ علمی و كمی علیه دولت تدوین شود. به همین دلیل است كه دولت آقای روحانی باید در مقابل هجمه‌های صورت گرفته به مدیریت افكار عمومی بپردازد و برنامه‌ای مدون در این راستا داشته باشد. طبیعی است كه با وجود تبلیغات گسترده علیه دولت ابهام‌ها و سوالاتی در ذهن مردم ایجاد شده است. دولت باید در مقابل این سوالات پاسخ شفاف و روشنی داشته باشد. در صورت عدم پاسخگویی شفاف و كارشناسی شده به این سوالات آقای روحانی با ریزش رای مواجه خواهد شد و شانس پیروزی‌اش در انتخابات آتی كاهش می‌یابد. جریان رقیب امكاناتی گسترده و فراگیر برای تحقق هدف خود دارد، درحالی كه آقای روحانی در مقابل از امكانات چندانی برای پاسخگویی برخوردار نیست. همین است كه تعلل دولت در راستای اقناع‌سازی افكار عمومی می‌تواند برای آرای آقای روحانی در سال ٩٦ خطر ساز باشد.
در مقابل تاكتیك‌ها و راهبردهای جنگ روانی مخالفین نمی‌توان سكوت كرد. مهم‌ترین موفقیت آقای روحانی یعنی برجام به عنوان یك برند برای رییس دولت یازدهم محفوظ مانده است و دقیقا جریان مخالف دولت یك جنگ روانی را در همین حوزه به جریان انداخته است. اگر این جریان موفق شود كه برجام را مخدوش نشان دهد، ضربه بزرگی به پایگاه رای آقای روحانی وارد كرده است. در این بخش نیز به نظر نمی‌رسد كه جریان رقیب خط قرمزی را رعایت كرده باشد و با توسل به هر روشی بر دولت تاخته است. حتی به جرات می‌توان گفت كه این جریان به منافع ملی نیز در این راستا توجهی نكرده است.
آقای روحانی و گروه رسانه‌ای و تبلیغاتی‌اش باید بیندیشند كه چه سخن تازه‌ای در این مورد دارند كه بتوانند مردم را برای حضور در یك انتخابات حداكثری ترغیب كنند. بخشی از دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از دولت آقای روحانی معطوف به شرایط نامطلوب برای سیاست ورزی اصلاح‌طلبان و اقدامات رقیب در هشت سال ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود. جریان اصلاحات در دولت پیشین از كوچك‌ترین فعالیت‌های سیاسی نیز منع می‌شد و امكان تاثیر‌گذاری‌اش بر عرصه قدرت كاملا بعید به نظر می‌رسید اما این جریان سیاسی تلاش كرد تا با حمایت از یك گزینه با پایگاه اصولگرایی كم‌وبیش به عرصه قدرت بازگردد. در واقع در سال ٩٢ اصلاح‌طلبان یك سیاست ورزی حداقلی را در انتخابات برگزیدند و با پیگیری این سیاست نیز كم و بیش به موفقیت‌هایی دست پیدا كردند. امروز جریان اصلاح‌طلب به وضعیت موجود تاحدودی رضایت داده است. در غیر این صورت سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبان شكل دیگری به خود می‌گرفت.
اصلاح‌طلبان با وجود نقدهایی كه به دولت دارند همچنان در سال ٩٦ از آقای روحانی حمایت می‌كنند. دولت آقای روحانی در برخی از حوزه‌ها می‌توانست خیلی بهتر عمل كند. از این رو یك دفاع صددرصدی نمی‌توان از دولت یازدهم انجام داد. با این حال مهم‌ترین رخداد دولت آقای روحانی توقف روند تخریبی بنیان برانداز دولت پیشین بوده است. این رویكرد تخریبی اساس نظام و كشور را هدف قرار داده بود. گویی كه دوستان در دولت قبل ماموریت داشتند كشور و منابعش را در همه حوزه‌ها شخم بزنند. می‌توان گفت كه در دولت كنونی توقف این روند را شاهد بودیم و این دستاورد خوبی است. توقف این روند مهم‌ترین اتفاقی بود كه مردم نیز آن را شاهد هستند. امید است كه دولت آقای روحانی بتواند در زمان باقیمانده هر چه بیشتر پایگاه اجتماعی‌اش را برای حضور پای صندوق‌های رای توجیه كند.

لینک خبر